Wiosna, przyszedł czas na remont! Może skusisz się na osuszanie budynku?

Wiosna, przyszedł czas na remont! Może skusisz się na osuszanie budynku

Wiosna to czas, w którym wiele osób zmaga się z powstałą wilgocią. Po zimie warto osuszyć budynek, aby nie wdała się pleśń, która może spowodować choroby czy nieprzyjemny zapach.

Dlaczego warto osuszyć budynek?

Przede wszystkim należy podkreślić, że jeśli decydujemy się na wiosenny remont domu czy mieszkania, warto go przed tym osuszyć. W domu po zimie może gromadzić się wilgoć, a wraz z nią pleśń, która jest bardzo niekorzystna dla całego domu, ale również zdrowia osób, które w nim mieszkają. Należy pamiętać, że wysoki poziom wilgotności może powodować odpadanie tynku ze ścian, co w przyszłości będzie od nas wymagać rekonstrukcji ścian. Jeśli mamy zamiar wymienić podłogę, panele, drewno lub płytki, należy zdjąć dotychczasową podłogę i ją dokładnie osuszyć. Jeśli tego nie zrobimy, wilgoć, która mogła się tam nagromadzić doprowadzi do wybrzuszenia podłogi, a co za tym idzie do jej rozklejenia lub rozpadu.

Największym zagrożeniem jednak jest wcześniej wspomniana pleśń, a wszelka wilgoć znacząco przyczynia się do jej rozwoju. Pleśń bardzo szkodzi naszemu organizmowi. To właśnie przez nią rozwijają się bakterie i drobnoustroje, które mogą powodować choroby i alergie. Pleśń zawsze powinno się eliminować, a żeby tego uniknąć, warto osuszyć nasze cztery ściany.

Najtańsze osuszanie budynku

Wiele osób nie decyduje się na osuszanie domu czy mieszkania, ze względu na to, że boi się ponieść wysokie koszty. Przed decyzją, czy osuszać czy nie, warto dowiedzieć się, jak najlepiej można to zrobić.

Przede wszystkim głównym elementem osuszania budynku jest nagrzewanie go i wietrzenie. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu, aczkolwiek należy pamiętać, że osuszanie domu nie trwa jeden dzień. Należy przygotować się zatem na dłuższy proces osuszania. Warto również zwrócić uwagę na to, aby nie ogrzewać budynku zbyt mocno. Temperatura powinna wynosić ok. 20 stopni, nie więcej. Przy tym powinniśmy regularnie wietrzyć mieszkanie. Co więcej, jeśli przesadzimy z ogrzewaniem, może i wysuszymy ściany, lecz możemy spowodować odpadanie tynku.

Profesjonalne osuszanie budynku

Budynek możemy przede wszystkim osuszyć dwoma metodami. Pierwsza z nich do pomocy wykorzystuje osuszacze adsorpcyjne, a druga osuszacze kondensacyjne. Osuszacze adsorpcyjne w podstawowej definicji służą do osuszania powietrza z zawartej w nim wilgoci. Dokonuje się to dzięki wykorzystaniu zjawiska adsorpcji. Adsorpcja to gromadzenie się na powierzchni ciała stałego (adsorbentu) gazu lub płynu. Jeżeli siła przyciągania cząsteczek adsorbentu jest wystarczająco duża, by pokonać własną obcej cząsteczki, to cząsteczka ta przyczepia się do jego powierzchni i dzięki temu eliminuje wilgoć. Osuszacz kondensacyjny natomiast posiada parownik oraz skraplacz i to przez nie zawilgocone powietrze jest przedmuchiwane. Następnie parownik jest schładzany, a na schłodzonym parowniku gromadzi się wilgoć i przedostaje się do zbiornika. Są to główne dwie metody, które skutecznie osuszą każdy budynek.

 

top
CzechGerman