Wilgoć w budynku – usuwanie przyczyn

Wilgoć w budynku – usuwanie przyczyn

Wilgoć w budynkach jest czymś naturalnym. Problemem jest, gdy tej wilgoci jest zbyt dużo. Ostrzeżeń przed tym jest mnóstwo. Zapach stęchlizny, który z natarczywością wdziera się do nosa. Szpecące ściany plamy. I cała gama konsekwencji dla zdrowia człowieka. Co ciekawe, ostrzec może Cię też okno. Owszem, parują od wewnątrz i zewnątrz, i to jest rzecz naturalna. Natomiast, gdy zauważysz parę między szybami, to wiedz, że coś się dzieje. Na przykład jest problem w domu z izolacją lub wentylacją. To znaczy, że masz w domu zbyt dużą wilgoć. Jak usuwać tego przyczyny? Przeczytasz artykule.

Skąd ta wilgoć?

O przyczynach zawilgocenia domu pisaliśmy już w innych naszych artykułach, ale to zawsze warto przypominać. Choćby w skrócie. Tak więc zawilgocenie budynków najczęściej bierze się:

  1. ze złej wentylacji
  2. z problemów z izolacją
  3. od złego ocieplenia budynku
  4. od niewietrzenia domu
  5. od niedostatecznego poziomu ogrzewania
  6. z powodu wód gruntowych

Powodem wilgoci jest też zbyt wysoka ilość pary wodnej (np. masz długo zaparowaną szybę czy lustra). Wilgoć pojawia się nie tylko we wnętrzach, ale i na zewnątrz, a nie wszędzie ją zobaczysz. Może wystąpić na stropach, na elewacji.

Usuwamy przyczyny, pozbywamy się skutków

Znamy przyczyny pojawiania się nadmiaru wilgoci, więc trzeba je usunąć. Jak? Bardzo ważna będzie odpowiednia wentylacja, nie tylko mechaniczna, ale i też zwykłe regularne wietrzenie (szczególnie łazienki, kuchni czy miejsca, gdzie suszymy pranie).

Największe zagrożenia? Usuń je!

Wilgoć to doskonałe środowisko dla pleśni i grzybów. Z kolei te dwa mikroorganizmy są bardzo kłopotliwe dla zdrowia, to m.in.:

  • ogólne złe samopoczucie
  • bóle głowy
  • problem dla alergików
  • powikłania dla dróg oddechowych
  • nudności
  • biegunki

Czyli samo zło. To dotyka nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Jeśli więc chcesz zadbać o siebie i rodzinę, powinieneś mieć na uwadze to co tu piszemy. Usuwanie pleśni wymaga najpierw klasycznego, ręcznego zeskrobania. W dalszym etapie oczyszcza się ścianę i ją osusza. Wtedy jest gotowa na preparat grzybobójczy, który pokona tę groźne grzyby.

Co jeśli usunę tylko efekty?

To jak u lekarza. Wyleczenie tylko objawów choroby sprawi, że prędzej czy później mogę powrócić. Dlatego trzeba pokonać pleśń i grzyby na dobre! Dlatego w tym przypadku najlepiej ufać fachowcom, poleca się tu Hydroblokada.

A jak pokonać wody gruntowe i wilgoć na poddaszu?

W przypadku tzw. podciągania kapilarnego wód gruntowych trzeba będzie osuszyć ściany i zainstalować od nowa poziomą izolację. Natomiast poddasze wymaga sprawdzenia szczelności dachu, jeśli są luki trzeba je uszczelnić. Przeglądu wymagać też będzie orynnowanie i ocieplenie. Tylko prawidłowe wyniki pozwolą pokonać tu wilgoć, więc pleśń i grzyby. Wspominaliśmy o wentylacji? Jasne, że wspominaliśmy! Ale o ważnych sprawach trzeba pisać po kilka razy. Czym grozi zła wentylacja? A dokładnie temat “Podpiwniczenie bez wentylacji. Czym grozi?” opisywaliśmy już w innym artykule na naszym blogu.

Oknom mogą przydać się nawiewniki, ale pamiętaj, wilgoć to nie zawsze problem z oknami, wina może leżeć w innych miejscach… Ale ty już wiesz gdzie jest “wilgoć pogrzebana”. Pokonaj ją z Hydroblokadą!

Czy po przeczytaniu tego tekstu zastanawiasz się nad tym, “Czy mój dom wymaga osuszania?“.

Jeśli nie wiesz to warto byś przeczytał nasz artykuł na ten temat (w linku powyżej) lub po prostu zadał nam pytanie na Facebooku, przez telefon lub mailem. Każda droga do kontaktu z nami jest dobra, tak jak każdy dom bez pleśni i grzybów jest wart dobry metod.

Tagi

top
CzechGerman