Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna – czym się różnią?

Nieodpowiedni przepływ powietrza może być jedną z przyczyn nadmiernej wilgotności w domu i powstawania pleśni. W budownictwie spotykamy się z dwoma typami wentylacji – grawitacyjną i mechaniczną. Czym się od siebie różnią? Czy któraś z nich jest lepsza? Sprawdźmy.

Wentylacja grawitacyjna – co warto wiedzieć?

Wentylacja grawitacyjna to prosty system spotykany w większości polskich domów. Do jego działania niezbędne są pionowe wyciągi kominowe w pomieszczeniach, które wymagają stałej wentylacji (np. łazienka, kuchnia), a także otwory nawiewne w pozostałych pokojach.

Ta metoda wykorzystuje zasady fizyki. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, w związku z czym unosi się w górnych partiach pomieszczeń. Jeśli na zewnątrz jest chłodniej niż w budynku, ciepłe powietrze z wnętrza domu zostanie wypchnięte przez pionowe przewody wentylacyjne. To z kolei prowadzi do powstania podciśnienia, które wciąga do domu świeże, chłodniejsze powietrze.

Problem pojawia się wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa lub znacznie niższa niż w domu. Jeśli na dworze jest cieplej, wentylacja grawitacyjna będzie działać właściwie dopiero po otwarciu okien. Taka sytuacja może mieć miejsce późną wiosną czy latem, a więc wiąże się z wpuszczaniem do domu gorącego powietrza. Jeśli na dworze panuje mróz, może to z kolei powodować zbyt duży przepływ powietrza i wychłodzenie pomieszczeń.

Działanie wentylacji grawitacyjnej jest również zależne od kierunku wiatru, który będzie usprawniał lub utrudniał jej działanie.

Wentylacja mechaniczna – co warto wiedzieć?

Rozwiązaniem wydaje się być wentylacja mechaniczna, która jest niezależna od warunków atmosferycznych. Umożliwia ona regulację przepływu powietrza i przewietrzenie pomieszczenia bez otwierania okien. Wentylacja mechaniczna występuje w dwóch wariantach:

  • wywiewna – z zastosowaniem wentylatorów, montowanych na wlotach lub wylotach przewodów odprowadzających powietrze z domu,
  • nawiewno-wywiewna – z zastosowaniem wentylatorów wywiewnych i nawiewnych, umożliwia także odzyskiwanie ciepła.

Wentylacja nawiewno-wywiewna zazwyczaj wymaga montażu rekuperatora i wymiennika ciepła. Co ważne, taka instalacja pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania – do pokoi wtłaczane jest świeże, ogrzane powietrze, które nie obniża temperatury w pomieszczeniach. Instalację można zastosować także w odmienny sposób, chłodząc powietrze z zewnątrz w lecie.

W przypadku tej instalacji problematyczną kwestią jest jednak cena. Koszt wentylacji mechanicznej wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Do tego należy także doliczyć koszty prądu, który jest niezbędny do działania wentylacji. Warto wziąć także pod uwagę ewentualne naprawy mechanicznych elementów instalacji, które po okresie gwarancyjnym trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Jak widzicie, trudno wskazać zwycięzcę w tym pojedynku. Wentylacja mechaniczna jest metodą skuteczniejszą, ale znacznie droższą od grawitacyjnej. Na samym początku zalecamy, aby sprawdzić przepływ powietrza w wentylacji grawitacyjnej. Jeśli pomimo wyczyszczenia nie jest on wystarczający, a w domu zwiększyła się wilgotność, warto rozważyć montaż wentylacji mechanicznej.

top
CzechGerman