Termowizja – co warto wiedzieć?

Wielu z nas termowizja automatycznie kojarzy się z wojskiem. Albo z filmami o wojsku. Widzimy tych amerykańskich komandosów, którzy kroczą ostrożnie przez dżunglę myśląc, że polują na przeciwnika. Ale ktoś ich obserwuje. Koniec końców okazuje, że to na tych amerykańskich żołnierzy ktoś poluje… przybysz z kosmosu. To akurat scena z filmu “Predator”, ale termowizja wcale nie jest technologią kosmiczną. Co warto o niej wiedzieć? Dowiesz się z artykułu.

Czym jest termowizja i do czego się przydaje?

Dokładniej mówiąc chodzi badania termowizyjne. To uniwersalne i kompleksowe rozwiązanie diagnostyczne zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Termowizja pozwala odkryć w budynkach wiele nieścisłości, wad konstrukcyjnych czy defektów, których nie wykażą inne metody. Diagnostyka termowizyjna przydaje się nie tylko, gdy sprawdzamy gotowy budynek, ale podczas prac trwających budowlanych. Nic także nie zastąpi termowizji, gdy sprzedajemy nieruchomość lub chcemy jakąś zakupić. Bo przecież chcesz mieć pewność co do jakości, a by ją mieć sięgasz po najlepsze metody oceny. Hydroblokada dysponuje odpowiednim sprzętem i wiedzą by oferować badania termowizyjne. Korzystaj, jeśli potrzebujesz.

Jak to się zaczęło z tą termowizją?

Swoje “życie” termowizja rozpoczęła już w roku 1800. Zaskoczyliśmy was, że aż tyle lat ma technologia, która kojarzy nam się z nowoczesnością? Spokojnie, termowizja bardzo długo się rozwijała, a przyśpieszenia nabrała dopiero w wieku XX. Za twórcą uznaje się niemieckiego astronoma Fredericka Williama Herschela. Wynikło to z eksperymentu na promieniach słonecznych i kolorowych szkiełkach. W wielkim skrócie rzecz jasna. Później termowizja w pierwotnej postaci “przezimowała’ ponad 100 lat. Następnie po termowizję sięgnęło wojsko i używało jej w czasie I Wojny Światowej. Później, dopiero w drugiej połowie XX wieku termowizja zaczęła wchodzić w sfery cywilne.

O czym należy pamiętać podczas korzystania z badań termowizyjnych?

Na minimum 8 godzin przed badaniem należy odsunąć zasłony i firanki. Trzeba też zdjąć wszelkie przedmioty znajdujące się na parapecie. Na jedną dobę przed badaniem powinno się zadbać o jedną, stałą temperaturę w całym pomieszczeniu. Nie należy wietrzyć pomieszczenia na co najmniej 4 godziny przed pomiarem. Samo wykonanie badania, w przypadku domu, trwa od 30 minut do godziny. W przypadku mieszkania zajmuje to od kilkunastu minut do pół godziny.

Jakie zgłoszenia “na termowizję” najczęściej otrzymujemy?

Przede wszystkim badamy budynki mieszkalne, budynki wielorodzinne, budynki produkcyjno-przemysłowe oraz budynki szpitalne. A dokładniej? Dostajemy też sprawy przeciekających rur, nieszczelności instalacji itd. Co więcej, badanie termowizyjne umożliwia również diagnozowanie jakości ocieplenia, wykrycie zawilgocenia dachów, sprawdzenie ocieplenia kominów, ocenić pracę silników, łożysk, przekładni i wiele innych. Jest to, jak widać, bardzo uniwersalna metoda badawcza.

Jakie są zalety termowizji?

Wspominaliśmy o uniwersalności, ale zalet jest znacznie więcej. Przedstawiamy je poniżej:

– bezinwazyjność (nie wymaga nawiercania, nakłuwania itp.)

– szybkość (wyniki dostępne są praktycznie od razu)

– dokładność (praktycznie niemożliwym jest przeoczenie jakichkolwiek wad)

– brak ograniczeń (pozwala na zobrazowanie powierzchni całego obiektu)

– uniwersalność (odpowiednia do praktycznie każdego budynku)

Jak więc widzimy termowizja zalet ma bardzo wiele. Nic więc dziwnego, że cieszy się niesłabnącą popularnością. Hydroblokada proponuje ci takie rozwiązanie diagnostyczne, skorzystasz?

Tagi

top
CzechGerman