Ozonowanie pomieszczeń

Ozonowanie Pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń to bardzo ważny element walki z pleśnią i grzybem w zawilgoconym domu. Wszystko dlatego, że ten prosty proces pozwala zabić większość grzybów, bakterii i roztoczy znajdujących się w mieszkaniu, poprawiając bezpieczeństwo i komfort życia lokatorów.

Ozonowanie pomieszczeń – mało kto o tym pamięta

Ozonowanie, podobnie jak wykorzystanie tynku renowacyjnego, jest niezwykle przydatną czynnością wspomagającą walkę z wilgocią, pleśnią i grzybem. Niestety wielu klientów poprzestaje tylko na zwykłym osuszeniu ścian, przez co pomimo braku wilgoci w pomieszczeniu, wciąż jest wyczuwalny nieprzyjemny zapach, a w powietrzu nadal można spotkać bakterie, pleśnie i grzyby. Powoduje nie tylko nieprzyjemne doznania zapachowe, ale również naraża mieszkańców na szereg dolegliwości, od kataru i łzawienia oczu, po alergie skórne i astmę. Warto więc temu przeciwdziałać.

 

Czym jest ozon?

Ozon, czyli cząsteczki 03 , to alotropowe odmiany tlenu, występujące w odmianie trójatomowej. Gaz ten posiada błękitną barwę, jest niepalny i nietrwały. Charakteryzuje się dużą aseptycznością i toksycznością. Dzięki temu, już dawno był używany w medycynie do dezynfekcji wody oraz powietrza w salach szpitalnych.

Obecnie, za sprawą rozwoju techniki, ozonowanie pomieszczeń nie ogranicza się jednak tylko do szpitali. Bardzo często ozonujemy mieszkania, domy czy nawet tak duże pomieszczenia, jak hale fabryczne lub szkoły. Działanie to nie tylko zabija bakterie i grzyby szybko i na dużą skalę, lecz również działa jako swoisty dezodorant, zostawiający pobudzający świeży zapach.

Niewątpliwym plusem ozonu jest jego eteryczność, co pozwala na jego bardzo szerokie zastosowanie. Związek ten penetrując pomieszczenia, po krótkim czasie się rozpada, nie pozostawia po sobie żadnych widocznych śladów, dzięki temu może być stosowany niezależnie od wyposażenia znajdującego się we wnętrzach. Co więcej, gaz ten rozpada się na zdrowe cząsteczki tlenu 02, dzięki czemu zanika jego toksyczność, można go więc stosować z powodzeniem nawet w sypialni niemowlaka.

 

Nie musimy bać się ozonu

Ozonowanie pomieszczeń, to doskonały sposób na anihilację różnego rodzaju patogenów.  Pomimo jednak swojej zjadliwości, ozonu nie trzeba się bać. Z gazem tym styczność miał bowiem praktycznie każdy, kto po silnej burzy wyszedł na dwór. Charakterystyczny zapach i świeżość powietrza spowodowane są właśnie unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami ozonu, powstającymi podczas wyładowań elektrycznych zachodzących w chmurach burzowych. Gaz ten ma więc całkowicie naturalne znane nam pochodzenie.

Pomimo jednak swojej naturalności należy pamiętać, że ozon może też być niebezpieczny dla człowieka. Długotrwałe przebywanie w silnie naoozonowanym stanowisku, może spowodować kaszel, zawroty głowy czy pieczenie oczu. W takiej sytuacji najszybszą i najprostszą odtrutką jest wyjście z pomieszczenia na dwór. Niemniej warto pamiętać, by właśnie z racji na duże stężenia, ozonowanie pomieszczeń pozostawić profesjonalistom.

 

Co daje nam i jak jest przeprowadzane ozonowanie pomieszczeń?

Jak już wspomnieliśmy, ozon zabija wirusy, roztocza, grzyby i pleśnie. Jest też w 100% naturalnym środkiem, który nie pozostawia po sobie żadnych negatywnych śladów wizualnych czy chemicznych. W końcu jego stan skupienia zapewnia penetracje praktycznie każdego zakamarka pomieszczenia, dezynfekując je.

O skuteczności tego gazu świadczy między innymi jego moc. Wedle badań, jest on blisko 50 razy bardziej skuteczny od chloru i wykazuje również dużo szybsze działanie bakteriobójcze. Już kilka minut ozonowania pomieszczenia starczy, by wyeliminować z niego patogeny.

Jak wygląda ozonowanie domu?

Ozonowanie domu czy mieszkania wygląda bardzo podobnie jak np. ozonowanie karetek w szpitalach czy sal zabiegowych. Po wybraniu pomieszczenia, które chcemy ozonować, należy przystąpić do jego hermetyzacji. Pojęcie to brzmi może dość skomplikowanie, ale polega na zamknięciu okien czy zatkaniu kratek wentylacyjnych. Wszystko to ma na celu takie odcięcie pomieszczenia, by ozon nie przenikał do innych pokoi, a zwiększał swoje stężenie w wybranym przez nas miejscu. Gdy pomieszczenie jest już odcięte, specjaliści włączają w nim ozonatory i doprowadzają do podniesienia się stężenia tego gazu do zabójczego dla drobnoustrojów poziomu.

Czas trwania ozonowania pomieszczenia zależy między innymi od wielkości pomieszczenia oraz celu, jaki ma spełnić ozonowanie. W przypadku walki ze stęchlizną czy grzybem będzie on krótszy niż np. w przypadku usuwania insektów.

Po ozonowaniu, wystarczy dobrze wywietrzyć pomieszczenie i można z niego już bezpiecznie korzystać.

Koszt, cena ozonowania pomieszczeń

Koszty ozonowania pomieszczenia zależą od wielu czynników. Najważniejszym jest tutaj czas pracy urządzenia. To on przekłada się na kwotę, jaką należy zapłacić za usługę. Czas ozonowania pomieszczenia jest także zależny od metrażu oraz stopnia rozprzestrzenienia się np. pleśni. Dlatego by podać dokładną cenę, jest niezbędna konsultacja z ekspertem.

Tagi

top
CzechGerman