Na czym polega osuszanie absorpcyjne?

Na czym polega osuszanie absorpcyjne?

Taki rodzaj osuszania polega na tak zwanym “odebraniu” wody ze ścian, które zostały zaatakowane przez wilgoć. Wykorzystuje się do tego otaczające je suche powietrze. Cały proces możliwy jest dzięki dyfuzji pary wodnej, która zachodzi wewnątrz ścian oraz parowaniu. Metoda ta w dużej mierze przypomina metodę kondensacyjną. Więcej o tym czym jest osuszanie absorpcyjne, nazywane także sorpcyjnym, oraz korzyści płynące z takiego rozwiązania w dalszej części artykułu.

W jaki sposób uzyskuje się suche powietrze?

Istnieją bardzo różne metody osuszania. Najprostszym, ale i trwającym bardzo długo rozwiązaniem jest zwyczajne wietrzenie pomieszczeń. Otwieramy okna, drzwi, jeśli pozwala na to pogoda i… czekamy. Ale są skuteczniejsze i szybsze metody. Przydatne szczególnie przy wnętrzach pozbawionych okien. Z pomocą przychodzi technologia i Hydroblokada, która umożliwia osiągnięcie satysfakcjonującego efektu zdrowego, suchego pomieszczenia poprzez osuszanie budynku metodą absorpcyjną. Służą do tego specjalistyczne urządzenia, które wykorzystując specjalne środki (m.in. chlorek litu, żel silikonowy czy żel krzemionkowy) absorbują nadmiar wody ze wskazanych miejsc. W takim procesie podstawą jest tzw. osuszacz.

Czym jest osuszacz i do czego dokładnie jest wykorzystywany?

Osuszacz to urządzenie, dzięki któremu powietrze zawierające wilgoć (w tym także parę wodną) może zostać dokładnie oddzielone i wypuszczone ponownie do pomieszczenia. Podczas tego działania powietrze zostaje podgrzane, dzięki czemu ściany zostają dokładnie osuszone. Proces ten powtarza się kilkukrotnie i polega on dokładniej na tym, że para wodna jest absorbowana z powietrza przez specjalne substancje. Gdy „nasiąkną” ich zawartość jest podgrzewana, by chwilę później zostać wydmuchana do pomieszczenia. Procedurę powtarzamy, bo te suche i ciepłe wydmuchiwane powietrze, znów może wciągnąć wilgoć pozostałą w osuszanych pomieszczeniach. Z każdym kolejnym powtórzeniem tej wilgoci jest mniej, aż wnętrze zostaje odpowiednio osuszone.

Co dzieje się z zebraną w osuszaczu wodą i co powoduje zbyt wysoki poziom wody w pomieszczeniu?

Woda zostaje odprowadzona z pomieszczenia poza budynek tak, aby nie dostała się ponownie do jego wnętrza. Ważne jest również to, aby wierzchnia warstwa murów także nie została nasycona parą wodną. Odpowiedni poziom wilgotności powietrza we wnętrzach, w których są ludzie waha się w przedziale 20-60%. Wyższe poziomy wody w pomieszczeniach mogą oznaczać alergie, problemy z drogami oddechowymi, nerkami, a nawet nowotwory – mają też wpływ na coś, co nazywamy złym samopoczuciem.

Kiedy metoda absorpcyjna daje najlepsze efekty?

Metoda ta jest najskuteczniejsza w warunkach, w których względna wilgotność powietrza spadnie poniżej 30%. Dlatego bardzo istotny jest fakt, aby dopilnować szczelności osuszanego pomieszczenia. Jak? Poprzez dokładne domknięcie wszystkich okien oraz drzwi. Co daje metoda absorpcyjna? Dzięki zastosowaniu tego rodzaju metody osuszania wnętrz, granica wilgoci przesuwa się w głąb ściany. W efekcie tego korzyścią jest jest wolniejszy proces oddawania wilgoci i znaczne ograniczenia pojawienia  się zanieczyszczeń typu pleśń w ścianach czy grzyb. To także zdrowsze i przyjemniejsze oddychanie w zamkniętych pomieszczeniach – korzyść zdrowotna dla człowieka, korzyść estetyczna dla budynku.

Metoda absorpcyjna proponowana przez firmę Hydroblokada to doskonały sposób zarówno na zadbanie o pracowników w pomieszczeniach biurowych czy produkcyjnych, jak i o domowników we własnym domu. Osuszanie w Opolu lub okolicach? Czekamy na Twoje zgłoszenie.

top
CzechGerman