Iniekcja krystalizująca. Lekarstwo na wilgoć budynku?

Wilgoć w budynku można zdecydowanie traktować jak chorobę. Ta może przejść jak przeziębienie lub rozwinąć się w coś gorszego. A lekarstwo? Słowo „injection” to zastrzyk w języku angielskim, stąd też właśnie skojarzenie z iniekcją. Ta może występować pod hasłem iniekcja krystaliczna oraz nasza autorska iniekcja krystalizująca. W jaki sposób może uleczyć twój dom z wilgoci? O tym w artykule.

Po co? Na co? Dlaczego?

Metoda iniekcji krystalizującej ma swoje zastosowanie właśnie w osuszaniu budynków. Wykorzystuje się ją, aby wytworz blokadę przeciwwilgociową w murach zawierających nadmiar wilgoci spowodowany podciąganiem wód gruntowych. Dokładniej rzecz ujmując po taką taktykę walki z wilgocią w budynkach sięga się bardzo często, gdy dana nieruchomość znajduje się w pobliżu zbiorników wodnych lub na terenach podmokłych. Niezależnie od grubości murów, stopnia zawilgocenia czy rodzaju użytego materiału przy budowie.

A temperatura?

Niniejszą metodę osuszania, czyli iniekcję krystalizującą (lub krystaliczną) używa się w zakresie od 5°C do 35°C (temperatura muru). Jak to działa? Iniekcja krystalizująca/krystaliczna służy do tworzenia poziomej i pionowej, przeciwwilgociowej bez konieczności odkopywania murów z zewnątrz.

Etapy iniekcji krystalizującej

Poniżej omówimy pokrótce poszczególne etapy prac wykonywanych przy wytwarzaniu blokady przeciwwilgociowej poziomej.

Pierwszy etap

Zaczyna się od wywiercenia otworów iniekcyjnych w murze (w jednej linii, równolegle do poziomu posadzki, na poziomie podpiwniczenia lub przyziemia). Otwory o średnicy 20 mm wierci się co 10-15 cm, natomiast kanały wierci się na głębokość o 5 cm mniejszą niż grubość muru (nachylenie pod kątem ok. 20 cm do poziomu).

Drugi etap

W drugim etapie nawilża się otwory iniekcyjne wodą. Wykonuje się tę czynność na pół godziny przed zalaniem specjalistyczną mieszaniną iniekcyjną. Taki zabieg ma nawilżyć mury, co z kolei zwiększa skuteczność środka iniekcyjnego oraz wypłukuje resztki pyłu powstałego w czasie wiercenia.

Trzeci etap

W tak odpowiednio przygotowane otwory iniekcyjne, wprowadza się grawitacyjnie świeżo przygotowaną mieszankę iniekcyjną, czyli cement, woda, aktywator krzemianowy.

Czwarty etap

Na koniec wykonywanych prac, otwory iniekcyjne trzeba zaślepić zaprawą wraz z dodatkiem aktywatora. Pełnego efektu można oczekiwać po około 7 dniach po zakończeniu prac iniekcyjnych (tak długo schnie wprowadzony do otworów preparat).

Iniekcja krystalizująca, czyli król osuszania

Jak widzisz to tylko 4 etapy, którymi zajmują się specjaliści Hydroblokady. Co ważne, taka metoda nie jest tymczasowa. Ma trwałe działanie dla Twojego budynku! Taka metoda osuszania to też jedna z tańszych opcji. Skuteczna, trwała i niekosztująca dużo. Brzmi dobrze, prawda? A dołóżmy do tego jeszcze prostotę, ekologię i fakt, że i wyższy poziom wilgoci w murach tym efekt będzie lepszy. Zatem im większy problem tym większy sukces odniesiemy iniekcją krystalizującą. Właściwie to ten sukces odniesiemy wspólnie, bo osuszamy dla Ciebie. My po prostu czerpiemy satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Czy wiesz, że…

Metodą tą ratowano już tysiące budynków, a jej autorem jest Polak. Mowa tu dokładnie o dr Wojciechu Nawrocie, absolwencie Wydziału Chemii na Uniwersytecie Warszawskim i Wydziału Inżynierii Lądowej na Politechnice Warszawskiej. Niestety Pan Wojciech już nie żyje, ale jego dziedzictwo pozostało. Szerzej o historii iniekcji pisaliśmy w innym naszym artykule na blogu „Historia Iniekcji”. Polecamy więc również sięgnięcie do tamtego tekstu.

Tagi

top
CzechGerman