Czym jest termowizja?

termowizja na budowie

Krótko mówiąc to jedna z najskuteczniejszych metod badań nie tylko w budownictwie, ale i w wielu innych branżach (energetyka, mechanika, przemysł, medycyna, wojsko, medycyna, badania środowiska). Możliwości zastosowania pomiarów termowizyjnych cały czas rosną, a Hydroblokada nie pozostaje na to obojętna i również taką diagnostykę proponuje. Z tego artykułu dowiesz się więcej o termowizji.

KIEDY ROZPOCZĘŁA SIĘ HISTORIA TERMOWIZJI?

Trzeba cofnąć się do roku 1800. Wtedy właśnie astronom Frederick William Herschel, będący też twórcą teleskopów, odkrył tzw. promieniowanie podczerwone (potocznie podczerwień). Nie mógł oprzeć się pewnym eksperymentom, więc działał…

Próbował dokonać pewnej korekty w swoim teleskopie, bo słońce komplikowało prowadzone obserwacje. Dlatego ten niemiecki astronom sięgnął po nakładki z kolorowego szkła. Co zaobserwował? Dane kolory przepuszczały mniejszą lub większą ilość promieni słonecznych, co oznaczało jednocześnie mniejszą lub większą ilość energii słonecznej. To z kolei sprawdził termometrami. Najwyższa temperatura pojawiła się przy przepuszczaniu “światła” przez szkło czerwone i stąd inna nazwa termowizji “podczerwień”.

CO BYŁO DALEJ?

Wiele osób kojarzy termowizję np. z wojskowością lub też z filmem scenice-fiction “Predator”. Istota z kosmosu polująca na ludzi przełączała swój kask na widok w podczerwieni i tak też tropiła ludzi w dżungli. Skoro człowiek żyje to emituje ciepło, stąd typowe sylwetki z polami czerwonymi, żółtymi i zielonymi. Im cieplej tym bardziej czerwono.

Skojarzenie termowizji z wojskiem nie jest przypadkowe, armia sięgnęła po nie i rozwijała.
Np. w czasach I Wojny Światowej dzięki podczerwieni lokalizowano samoloty. Lata 50 ubiegłego wieku to z kolei wejście termowizji do życia cywilnego w postaci kamer termowizyjnych. Na początku były to toporne mechanizmy, które z konieczności chłodziło się azotem, ale lata 90 i rozwój tej technologii pozwolił na lepsze jej wykorzystanie. Termowizja rozkręcała się dalej i po dziś dzień dobrze służy w różnych formach.

CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ BADANIA TERMOWIZYJNE?

Było trochę o historii, teraz więcej konkretów. Diagnostyka termowizyjna posiada szereg zalet, ale musi być jednak wykonywana przez doświadczonego specjalistę w tej dziedzinie. W innym wypadku analiza uzyskanych obrazów nie będzie kompletna. Jakie są zatem zalety pomiarów termowizyjnych?

– obejmują wszystkie newralgiczne miejsca obiektu

– nie wymagają wyłączenia badanego urządzenia/instalacji z ruchu

– umożliwiają rejestrację i archiwizację uzyskanych obrazów

– umożliwiają komputerową obróbkę i analizę termogramów

– wyjątkowo szybka metoda, wystarczy jedno spojrzenie na ekran kamery, by zobaczyć obraz rozkładu temperatur we wszystkich miejscach jednocześnie

– umożliwiają przeprowadzenie badań zdalnie i dokładnie

KIEDY DIAGNOSTYKA TERMOWIZYJNA JEST ZALECANA?

Przede wszystkim podczas przeprowadzania badań instalacji grzewczych, kotłowni, węzłów cieplnych pod kątem strat ciepła. Ale także zaleca się ją do:

– wykrywania nieszczelności oraz wad instalacji wodnych w ścianach, podłogach

– do oceny izolacji kominowych oraz zawilgoceń dachu

– do diagnostyki systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i wymienników ciepła

– do zweryfikowania stanu technicznego nieruchomości przed nabyciem

– zawsze, gdy rachunki za ciepło są zbyt wysokie i czujesz, że coś jest “nie tak”

– gdy planuje się modernizację obiektu

– gdy potrzeba zweryfikować jakość wykonanej izolacji

Jako Hydroblokada możemy zapewnić wysokiej jakości pomiary termowizyjne w dowolnym miejscu. Zapraszamy do kontaktu, na wszelkie pytania odpowiemy drogą telefoniczną.

Tagi

top
CzechGerman