Co potrafi pleśń?

Jak wygląda pleśń?

Pleśń to grzyb podstępny. Początkowo go nie widać, dopiero po czasie pojawia się w postaci brzydkich plam, nalotu, charakterystycznego zapachu. Gdy już się pojawi w mieszkaniu, bardzo trudno się go pozbyć. Jest obecny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Często jest on rozsiewany za pośrednictwem unoszących się w powietrzu zarodników. Pleśnie i ich zarodniki potrzebują do rozwoju wilgoci oraz pokarmu, jakim jest np. gnijąca żywność. Wtedy zarodniki pleśni pęcznieją pod wpływem wody i zaczynają rosnąć, tworząc charakterystyczne plamy.

Skąd się bierze pleśń?

Istnieją dwa główne czynniki wywołujące pleśń – duża wilgoć i brak dostatecznej wentylacji. Wilgotność w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 55%, w innym wypadku w krótkim czasie możemy spodziewać się nieestetycznych plam na suficie i na ścianach.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe czynniki, o których nieczęsto się mówi.
Pierwszym z nich jest nieodpowiednia farba. Ona również może być przyczyną rozprzestrzenia się pleśni i nieestetycznych plam. Warto wybierać farby wysokiej jakości, dopasowane do odpowiedniego pomieszczenia.

Kolejna rzecz, to regularne czyszczenie wszystkich powierzchni w domu oraz ich odpowiednia konserwacja. Łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, kiedy już pleśń się pojawi.

Gdzie pleśń pojawia się najczęściej?

Pleśń może być wszędzie, jednak najwcześniej pojawia się w piwnicach, na parterach domów, w pokojach umiejscowionych pod tarasami. Jest to spowodowane większą wilgotnością w tych pomieszczeniach.

Czym grozi kontakt z pleśnią?

Badania epidemiologiczne dowiodły, że wystawienie na działanie pleśni może min. nasilać objawy astmy, prowadzić do zapalania zatok, oskrzeli i płuc. U chorych mających kontakt z pleśnią stwierdzono również szereg innych objawów: bóle głowy, mięśni i stawów, utratę pamięci, palpitacje i inne. Znajdujące się w domu pleśnie często są też przyczyną zaburzeń czynności układu nerwowego, immunologicznego, a także skóry i układów hematologicznych. Osłabienie odpornościowe może z kolei przyczynić się do infekcji ogólnoustrojowych u pacjentów. Jeśli więc odczuwasz pewne zmiany w swoim zdrowiu i samopoczuciu, sprawdź, czy pod tapetą, za szafą nie ma pleśni. A potem niezwłocznie do nas zadzwoń.

Pleśń szczególnie negatywnie wpływa na zdrowie dzieci i osób starszych. Dlatego też, o ile dorośli, zdrowi mieszkańcy często lekceważą problem, nie powinni o nim zapominać młodzi rodzice i opiekunowie seniorów. Również kobiety w ciąży nie powinny bagatelizować wpływu pleśni na swoje zdrowie.

Jak pozbyć się pleśni?

Pozbycie się pleśni wymaga przede wszystkim znalezienia przyczyny i zniwelowania jej. Dopiero później można rozpocząć walkę z nieprzyjemnymi nalotami na ścianach.

Domowe sposoby na usunięcie pleśni

Jeśli problem pleśni nie jest zaawansowany, możesz spróbować pozbyć się go samodzielnie.

Jak to zrobić?
Istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym pozbędziesz się pleśni metodami domowymi.

  • roztwór sody z wodą,
  • biały ocet.
  • woda z solą.

Pamiętaj, miej zawsze nałożoną maskę i rękawice. Wywietrz dobrze pomieszczenie, w którym pracujesz. Nie usuwaj pleśni przy dzieciach i osobach starszych. Pleśń jest niebezpieczna!

Lista zagrożeń jest długa, ale szybka, adekwatna reakcja pozwala uniknąć zdrowotnych komplikacji.

Jeśli widzisz, że Twoja praca nie przynosi efektów lub chcesz skorzystać z pomocy specjalisty – napisz do nas!

Nasza firma posiada zestaw odpowiednich środków. Jeżeli masz problem związany z pleśnią, mogą być one do Twojej dyspozycji. Działamy szybko i skutecznie. A przede wszystkim bez szkody dla mieszkańców. Zdaj się na naszą pomoc, zadzwoń do specjalisty!

top
CzechGerman