Choinka w domu a wilgoć – co to ma wspólnego?

Żywa choinka czy sztuczna choinka?

Grudzień oczywiście oznacza święta Bożego Narodzenia! Zatem i my chcemy dotknąć tematu tego niesamowitego czasu (oczywiście na swój sposób). Choinka, symbol świąt, który jest nawet bardziej uniwersalny niż np. Święty Mikołaj. Ale co ma choinka do wilgoci w domu? Odpowiemy w artykule.

Czy żywa choinka – fundament świątecznych dekoracji?

Różnie to bywa. Dla jednych to tradycja, dla drugich nieekologicznie rozwiązanie i niepotrzebne trudności z dostępem. Wybór należy oczywiście do Ciebie. Dla tych, którzy którzy wybierają sztuczną choinkę mamy wiadomość, możecie oszczędzić sobie czasu i poszukać artykułu na tematy “ilość ozdób choinkowych” lub “gdzie kupić sztuczną choinkę”. Dlaczego? Bo ten artykuł do niczego Wam się nie przyda, a jak wiemy przed świętami każdy czas jest cenny.

Naturalna choinka w doniczce to piękno, ale i wyzwanie. Jaka choinka będzie dla Ciebie idealna? To Twój wybór.

Zatem, wracamy do tematu “żywe choinki” i wilgotność w domu. Otóż wciąż sprzedaje się bardzo dużo naturalnych choinek, umieszczanych potem w domach w doniczkach. Jeśli mamy dom i ogród, to takie żywe drzewko umieścimy później właśnie w ogrodzie, aby przypominała nam o świątecznym klimacie znacznie dłużej. Albo i tak zadbać, że posłużą nam za rok podczas kolejnego Bożego Narodzenia.

A gdzie ten temat wilgoci?

Skoro roślina i doniczka, to konieczne jest podlewanie, prawda? Zatem tu mamy wilgoć. Bo chcemy, aby “żyła” jak najdłużej, prawda? Podlewanie musi odbywać się rzadziej, lecz obficie, a nie często i po trochu. Taki sposób da choince odpowiednie ukorzenienie. A zbyt częste podlewanie może spowodować, że woda nie zostanie wchłonięta przez drzewko, lecz pójdzie w parę wodną. A potem… będzie skraplać się tam gdzie nie trzeba i mamy gotowy nadmiar wilgoci. Niepostrzeżenie, prawda? A przecież wiemy, co powoduje nadmiar wilgoci w budynku

Choinka w domu, a dokładnie żywa choinka to wyzwanie, ale jakże piękne.

Choinka w domu – jak ją dobrze ustawić?

Ustawienie choinki w domu to nie tylko sprawa estetyczna. Jak wiemy, suche powietrze szkodzi człowiekowi, tak jak i nadmierna wilgoć. Z drzewem jest podobnie – choinka stojąca np. przy grzejniku to nie jest dobry pomysł. Dlaczego? Bo drzewo będzie po prostu cierpieć… W sensie metaforycznym oczywiście, bo grzejnik osuszy powietrze, a choinka będzie chciała rozpaczliwie zyskać gdzieś trochę wilgoci, lecz tej nie znajdzie i po prostu zacznie obumierać. Niezależnie od tego czy będzie to świerk pospolity, jodła kaukaska czy inny gatunek świątecznego drzewka, musimy dbać nie tylko o samą roślinę, ale i o to gdzie ją ustawiamy.

Jak pomóc choince w walce o wilgoć?

Wystarczy umieścić przy niej nawilżacz powietrza lub zwykłą miskę z wodą. Co pewien czas można też po prostu spryskiwać drzewko wodą, aby ją nieco nawilżyć. Zdrowa choinka nie będzie tak często gubiła igieł, a to również oznacza dłuższą żywotność choinki. Warto też po prostu nie przegrzewać pomieszczenia, w którym stoi choinka. Przykręćcie zatem ogrzewanie i częściej ubierajcie cieplejsze swetry. Szczególnie te z motywem świątecznym.

Wkładając drzewko do donicy, musisz o nie dbać odpowiednio podlewając.

A wietrzenie? Czy pomaga choince?

Oczywiście, że tak. Pomaga nie tylko drzewku, ale i nam samym. Szerzej o wietrzeniu pisaliśmy na blogu w artykule “Czy pleśń przeminie z wiatrem?”. Naturalna choinka w domu owszem daje nam poczucie bliskości natury i nawet kojący leśny zapach, lecz to nie zwalnia nas z konieczności wietrzenia mieszkania.

A czy tymczasowość świąt nie zwalnia nas z bardziej dalekosiężnego dbania o naszą choinkę? Nie, w żadnym wypadku. Jak widać w artykule, ona raczej nam nie szkodzi, natomiast my możemy jej zaszkodzić lekceważąc zabiegi pielęgnacyjne. Wspomnieliśmy też, że po świętach swoją choinkę możesz zasadzić w ogrodzie i wspólnie z nią dotrwać do przyszłorocznych świąt. Spróbujcie, warto się postarać.

top
CzechGerman