Osuszanie ścian wewnętrznych

Osuszanie ścian wewnętrznych

Wilgoć w murach to zjawisko, które powinno zaniepokoić każdego domownika. Podwyższony poziom wilgoci niekorzystnie sprzyja zarówno na fundamenty budynku, jak i zdrowie człowieka. Początkowo uznajemy, że za zły stan ścian i ich i wilgotność odpowiadają niepoprawnie wykonane fundamenty lub ściany, jednakże z czasem wychodzi, że niestety na ich wilgotność mają także wpływ inne czynniki. Zawilgocone ściany przyczyniają się także do pogorszenia zdrowia mieszkańców – dlatego tak istotne jest osuszanie budynków, w tym osuszanie ścian wewnętrznych.

Dlaczego powstaje wilgoć w mieszkaniu / domu?

Osuszanie budynków należy rozpocząć od znalezienia przyczyny powstawania wilgoci. Zanim więc zabierzemy się za osuszanie ścian wewnętrznych, poszukajmy tego, co spowodowało nadmierne gromadzenie się wody w ścianach. Jeśli zrobimy w odwrotnej kolejności, a zatem wykonamy osuszanie fundamentów, murów czy nawet osuszanie piwnicy, a na przykład okaże się, że doszło do pęknięcia rur, wówczas nasza praca pójdzie na darmo.

Jednym z najczęściej występujących powodów, które sprawia, że nasz budynek staje się wilgotny oraz zaczynają się w nim pojawiać pleśnie, jest niesprawnie wykonana wentylacja pomieszczeń. Współczesne budownictwo zakłada stosowanie najlepszych i najszczelniejszych okien oraz drzwi zewnętrznych. W takim przypadku, gdy mamy użyte jedne z najnowszych technologii, należy również przemyśleć system wentylacyjny. Osuszanie ścian wewnętrznych najczęściej jest zalecane w takich miejscach jak: łazienka, kuchnia, a nawet mała sypialnia. To pomieszczenia, które są narażone na znacznie większą wilgotność i bardzo często możemy zaobserwować wykwity pleśni w różnorodnych miejscach.

Dlaczego pojawia się jeszcze wilgoć w mieszkaniu/domu?

Otóż może to wynikać ze słabej izolacji poziomej przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej naszych ścian. To czynnik, który jest szczególnie zauważalny, może nie w nowym budownictwie, ale przede wszystkim w starych domach. W starym budownictwie, z czasów wojny, domy często nie posiadają izolacji przeciwwilgociowej, a jeśli ją mają, to jest zwykle słaba bądź uszkodzona.

Jeśli pogoda nie sprzyja, przez wiele dni pada deszcz, wówczas dochodzi do podniesienia się wód gruntowych. Bez względu na to, jakie jest to budownictwo (stare, nowe), kilkudniowe opady deszczu powodują również wzrost wilgoci w pomieszczeniach. Jeśli mamy słabą izolację, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie osuszanie fundamentów oraz montaż dodatkowej izolacji.

Brak izolacji termicznej ścian zewnętrznych powodem wilgoci w domu

Izolacja termiczna budynku jest kluczowa dla utrzymania ciepła w domu. W przypadku jej braku, ściany są mocno wychłodzone, a tym samym chłoną wszelką wilgoć z zewnątrz. Jeśli budynek ogrzewamy, nie posiadając izolacji, wówczas na ścianach wewnętrznych skrapla się para wodna. To zaś przyczynia się do pojawienia pleśni oraz grzybów na ścianie. Jeśli mamy taki właśnie przypadek, wówczas osuszanie fundamentów muru należy rozpocząć od wykonania prawidłowej termoizolacji.

Osuszanie ścian wewnętrznych

Dzięki iniekcji krystalicznej, której wykonujemy aby osuszyć ściany wewnętrzne, jak i zewnętrzne budynku:

  • usuwamy wilgoć, która głęboko zdążyła już wniknąć w ściany budynku;
  • usuwamy wilgoć nie tylko ze ścian, na których pojawiły się wykwity pleśni, ale również tych, które są wilgotne i na których nie pojawiły się wyraźne objawy wilgoci;
  • odcinamy dopływ wilgoci, dzięki czemu nie powinna wrócić ponownie.

Iniekcja krystaliczna w żaden sposób nie zakłóca konstrukcji budynku. Osuszenie fundamentów, jak i ścian wewnętrznych, nie trwa długo: nasi specjaliści mogą wykonać prace w ciągu jednego dnia bądź jeśli wymaga tego sytuacja, kilku.

 

Tagi

top
CzechGerman